23 maja 1954 r. w Kolonii Bystrzyca (gmina Wojcieszków) funkcjonariusze PUBP w Łukowie wsparci oddziałem KBW w liczbie 67 osób zastrzelili Wacława Skwarę („Wilk”), Edwarda Mościckiego („Rekin”) i Romana Sawickiego („Cichy”) żołnierzy z oddziału Antoniego Dołęgi (,,Znicz'',„Kulawy Antek”).

Przyczyną zagłady patrolu był prowokator, który zwabił partyzantów do znanej UB „meliny”, zdrajca Bolesław Wierzchowski agent UB o pseudonimie ,,Jankowski’’.
Autor Ronald Werelich.

IPN opublikował dwie teczki na ten temat


Akta główne w sprawie zastrzelenia b. żołnierzy AK o nazwiskach: Edward Mościcki, Roman Sawicki i Wacław Skwara przez funkcjonariuszy PUBP w Łukowie, w dn. 23-05-1954 r., w m. Kolonia Bystrzyca, pow. Łuków, tj. przestępstwo z art. 225 § 1 kk z 1932 r. http://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails?id=100488099&q=wac%C5%82aw%20skwara&page=1&url=[|typ=0]

Akta podręczne w sprawie zastrzelenia b. żołnierzy AK o nazwiskach: Edward Mościcki, Roman Sawicki i Wacław Skwara przez funkcjonariuszy PUBP w Łukowie, w dn. 23-05-1954 r., w m. Kolonia Bystrzyca, pow. Łuków, tj. przestępstwo z art. 225 § 1 kk z 1932 r. http://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails?id=100488100&q=wac%C5%82aw%20skwara&page=1&url=[|typ=0]

SZŻ AK Koło w Łukowie
SZŻ AK Koło w Trzebieszowie

Wójt Gminy TrzebieszówStrona utworzona w ramach projektu
Upamiętnienie Pamięci
Żołnierzy Wyklętych
i Żołnierzy AKWIN

Obwód Łuków
w powiecie Łukowskim

sfinansowana przez:


i

Gminę Trzebieszów